sampiyon 2018Resin1r2r3
sampiyon 2018
Resin1
r2
r3
Yönetmelik

AESBPL YÖNETMELİĞİ

TANIMLAR

AESBPL Kurulu: AESPBL’nin en üst karar merciidir. Lige katılan her takımdan iki üyenin katılımı ile temsil edilir. Ligin işleyişini ve komisyonların çalışmalarını denetler ve düzenler. AESBPL Kurulu, Disiplin Komisyonu kararlarına yapılan itirazlarda son kararı verme yetkisine sahiptir. Bu yönetmeliğe yeni madde eklemek, yürürlükteki maddeleri çıkarmak ya da değiştirmek için Disiplin Komisyonu üyelerinin en az ikisinin, ya da en az üç takımın ortak tekliflerini oylayarak kabul ya da reddeder. Kararlar oy kullanan üyelerin saf çoğunluğu ile alınır. Mehmet Kutluca AESBPL Kurulunun değişmez üyesidir. Kurucu üye olarak Aycan Cemil Ülker ile Lig Direktörü Anıl Burak Yıldıran’ın oy kullanma hakları vardır. Oyları takımlarının oylarından bağımsız olarak sayılır. Karar alma süreçlerinde her üyenin söz hakkı vardır, oylamalarda her takım bir oy ile temsil edilir. Kurul iki ayda bir, AESBPL Disiplin Komisyonunun görev süresi bittiğinde değerlendirme toplantısı yapar. Kurulda olan takım temsilcileri cep telefonu numaralarını Lig Direktörüne bildirmek zorundadırlar. Lig Direktörü erteleme isteklerinde telefonu rakip takımın kaptanıyla paylaşabilir.

AESBPL Disiplin Komisyonu: Komisyon üyeleri Lig Direktörü dışında iki aylık sürelerde görev alır. Sırası gelen her takım komisyon üyesi olarak görev almak zorundadır. Görev alacak takımlar iki ayda bir kura çekimi ile belirlenir.  Dört takımdan birer temsilci ve Lig Direktörü komisyon üyeleridir. Kura sistemiyle iki de yedek üye seçilir. Komisyon gözlemci raporları doğrultusunda olayların soruşturmasını yapıp, disiplin yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre cezaları uygular. Disiplin Komisyonu üyeleri, soruşturma yapılacak olaylarla ilgili takımlardan birinin üyesi ise, görevlerini yedek üye ile değişirler.  Komisyon, olayları araştırmaktan ve raporlamaktan sorumludur. Disiplin Komisyonu kararlarını Çarşamba saat 13.00’a kadar açıklar. Kararın açıklanmasından en geç 24 saat sonraya kadar, en az üç takım itiraz ederse komisyon kararı AESBPL Kurulunda aynı gün içinde oy kullanan takımlar tarafından tam katılım aranmadan oylanır. Kurul komisyonun kararını bozarsa, kurul sayfasındaki fikirler 24 saat içinde, raporlara göre oylanarak yeni karar açıklanır. Disiplin Komisyonu sözcüsü ve doğal üyesi Lig Direktörüdür.  Komisyon kendi içinde oy çoğunluğu ile karar alır. Komisyon kararı yayımlandıktan sonra 24 saat içinde bir itiraz gelmezse, karar derhal uygulanır.

Lig Direktörü: Lig Direktörü Anıl Burak Yıldıran’dır. Lig Direktörü Disiplin Komisyonunun üyesi ve sözcüsüdür, komisyonda oy hakkı vardır ve haftalık maç saatlerini belirlemekten, gözlemci takımları atamaktan ve lig organizasyonunu yapmaktan sorumludur. Anıl Burak Yıldıran görevi bıraktığı taktirde, yeni direktör gönüllüler arasından oylama ile belirlenir. Lig Direktörü aynı zamanda takım listelerinden sorumludur.

Takım Kaptanı: Sahada ya da saha kenarında oyunun AESBPL standartlarına göre fair play ruhuyla oynanmasından; sahaya çıkan oyuncuların bu yönetmelik maddelerini bilmelerinden ve buna uygun davranmalarından sorumludurlar. Kaptanların görevi yapmaması halinde takım ihtar alır. Takım kaptanlarının kurul üyesi olması şarttır. Maç sonrası rakip takım veya rakip oyuncu hakkındaki şikayetlerini maçın gözlemcisine, sözlü ya da yazılı olarak bildirebilirler. Kaptanlar sadece kendi takımlarının temsilcisi olarak değil, AESBPL Kurulunun bir temsilcisi olarak da sahada bulunurlar, birinci sorumlulukları ligin doğru işleyişini sağlamaktır.

Gözlemciler: Maçları izlemek üzere Lig Direktörü tarafından belirlenen takımların herhangi bir oyuncusu gözlemci olabilir. Gözlemciler görev aldıkları maçları dikkatle izlerler. Yapılan itirazları ve şikayetleri not alıp, Disiplin Komisyonuna iletirler. Gözlemciler, izledikleri maçlarda AESBPL kurallarına aykırı davranan takımları, oyuncuları, takım kaptanlarını belirleyip Disiplin Komisyonuna iletirler. Gözlemciler oyuna müdahil olmazlar. İtiraz ve şikayetlere yorum yapmazlar. Sahaya kramponla çıkan futbolcuya müdahale etmekle yükümlüdürler. Gözlemcilerin belirlenmesi o takımın kaptanının sorumluluğundadır. Gözlemci maça gelmekle yükümlüdür. Gözlemci raporu ve beyanatı karar alma sürecinde en üst kademededir.

İhtar: Kural ihlalleri durumunda, kuralın kendine özgü bir ceza maddesi olmaması halinde uygulanacak müeyyidedir. İhtar cezasının uygulanması için rakip takım kaptanının bir oyuncu ya da takım hakkında şikayette bulunması veya gözlemcinin şikayetten bağımsız olarak raporlaması gerekmektedir. Hakkında şikayet ya da gözlemci raporu olan futbolcu ya da takım, Disiplin Komisyonunun uygun görmesi halinde hemen ihtar alabilir. Hakkında üç farklı takım tarafından şikayette bulunulan futbolcu ya da takım, Disiplin Komisyonu kararına bakılmaksızın ihtar alır. Hakkında dördüncü kez şikayet olan takım ya da oyuncuya ikinci ihtar verilir. Hakkında beş ayrı takımdan şikayet olan ya da üç kez ihtar alan futbolcu ya da takım, Disiplin Komisyonunun kararı ile ihraç edilir. Bir oyuncu ya da takıma ihtar cezası ile birlikte maç oynamama ya da puan silme cezası gibi cezalar da verilebilir.

Forma Uyarısı: Forma kuralına uyulmaması halinde, gözlemcinin raporuna göre verilecek uyarıdır.  Forma eksikliği nedeniyle üç defa forma uyarısı alan takıma bir puan kesme cezası verilir. Bundan sonra her forma uyarısında bir puan kesilir. On kez forma uyarısı alan takım, ertesi yıl lige alınmaz.

KURALLAR 

TAKIMLAR VE ORGANİZASYON

 1. Takım isimleri Küfür ve hakaret içeremez. Irkçı, cinsiyetçi, ötekileştirici olamaz. Rahatsızlık uyandıran en az 2 takımın itiraz ettiği isimler kabul edilmez. Takımların mevcut isimlerine itiraz yolu kapalıdır. Takımlar senede bir kere sene başında isim değiştirebilirler.
 2. Takımlar 20 kişilik kadrolardan oluşur. Bu kadro dışında oyuncu oynatamazlar.
 3. Her takım sahaya en az 6 futbolcu ile çıkmalıdır.
 4. Her takım bir logo belirlemek ve forma yaptırmak zorundadır. Sahaya çıkan bütün futbolcuların üzerinde takım forması olması gerekir. Formaların oyuncuya özel olması şart değildir. Gerekirse giren oyuncu, çıkan oyuncunun formasını alabilir. Temel kural sahada her takımın AYNI forma ile mücadele etmesidir.
 5. Takım kadroları lig başlamadan önce, Lig Direktörünün ilan ettiği tarihten sonra Lig Direktörüne bildirilir. Takımlar her devrenin 2. Hafta maçını oynanacağı Pazar saat 12.00’a kadar takım kadrolarında değişiklik yapabilirler. Adı Lig Direktörüne bildirilmeyen futbolcunun oynaması yasaktır.
 6. Maçlar halı saha zili çaldığı anda devre olur ve biter. Zil çalmadan oyun devam eder. Top kaleye doğru giderken zil çalarsa gol geçerlidir. Zil çaldıktan sonra vuruş yapılmaz, yapılan vuruş gol olursa geçerlilik kazanmaz.
 7. Takım kaptanları, oynamak istedikleri maç saatlerini en geç Çarşamba akşamı 22.00’ye kadar Lig Direktörüne bildirebilirler. Lig Direktörü, takımların istediği saatleri göz önüne alarak perşembe gece yarısına kadar hafta programını açıklar. Direktör her isteği kabul etmek zorunda değildir. Lig Direktörü saat taleplerini değerlendirirken, az sayıda talep yapan takımın talebini, çok sayıda talep yapan takımın talebinin önüne koyar.
 8. Takımlar çarşamba akşamına kadar rakip takımın onay vermesi halinde, maçı ileri bir tarihe erteleyebilir. Ertelenen maç 2 hafta içinde oynanmalıdır. 2 hafta içinde oynayamazlarsa 3. Hafta içinde Disiplin Komisyonunun belirlediği saatte maç oynanır. Disiplin Komisyonu takımlara sormadan maç saatini belirler.
 9. Her takımın her devrede bir kez maç erteleme hakkı vardır.
 10. Takımların usulüne uygun yapılan erteleme taleplerini reddetme hakkı vardır fakat Fair Play adına rakiplerinin erteleme taleplerini kabul etmeleri tercih edilir.
 11. 2015-2016 sezonunda ligin 2. Yarısının 3. Haftasının (20. Hafta) sonuna kadar takımların isim değiştirme hakkı vardır (kurul kararı)
 12. Lig sonunda aynı puana sahip takımlar arasında ikili averaja bakılır. Toplamda ikili averajda da eşitlik varsa genel averaja bakılır, genel averaj da eşitse fazla gol atan takım üst sırada yer alır. O da eşitse iki takım arasında maç yapılır.

OYUNCULARLA İLGİLİ KURALLAR

 1. Her oyuncu AESBPL kurallarına uyacağını taahhüt etmiş sayılır. Kaptanlar takımlarını her konuda bilgilendirmekten sorumludurlar. Kuralları bilmemek cezalardan muafiyet sağlamaz.
 2. Oyuncular rakibi sakatlayacak hareketlerden kaçınır.
 3. Oyuncular sahaya çıkarken üzerlerinde kendilerini ya da rakiplerini sakatlayacak ekipmanlar kullanamazlar. Krampon giymek yasaktır. Her oyuncu sahaya çıkacağı ayakkabıyı maç öncesinde hazır etmekten sorumludur.
 4. Rakip takımın kabul etmesi halinde dahi, oyuncuların sahaya kramponla çıkması yasaktır. Bu disiplin kuralı, Mehmet kutluca ve gözlemcilerin sorumluluğundadır.

OYUN İÇİ KURALLAR

 1. AESBPL’nde hakem yoktur. Hakem oyuncuların vicdan ve adalet duygularıdır. Bu ligin amaçlarından bir tanesi, oyunun rekabetle oynanırken aynı zamanda hakemsiz ve centilmence bir arada oynanabileceğini göstermektir.
 2. Maçlar en geç 5. Dakikadan itibaren başlamalıdır. Takımlardan biri bir oyuncu eksik ise maç 5. dakikada başlar. Birden fazla oyuncunun eksikliği halinde eksik takım 10-0 yenik sayılır. İkinci yarılar en geç 2. Dakikada başlar.
 3. Maçın geç başlaması ya da saha içindeki sakatlıklardan kaynaklı duraklamalar, maçın sonuna ilave edilmez.
 4. Bir takımın oyuncusunun ciddi biçimde sakatlanması, ambulans beklenmesi, ya da oyuncuların bir kısmının takım arkadaşına hastanede refakat etmesi nedeniyle maçın uzun süreli durması halinde, tarafların anlaşması ile maç ileri bir tarihte oynanabilir. Taraflar anlaşamazsa, Disiplin Komisyonu maçın skoruna ya da tekrarına sakatlığın veya yaralanmanın dakikası ve o andaki skorunu göz önüne alarak karar verir.
 5. Saha içinde ikili mücadelelerde, kendisine faul yapıldığını düşünen futbolcu, beklemeden faul dediği anda oyun durur.  Bu kuralı istismar eden, haksız ve gereksiz faul alan, takım ya da oyuncular hakkında disiplin yönetmeliğine göre yaptırım uygulanır.
 6. Pozisyon tartışmaları, pozisyonun içinde olan futbolcular tarafından yapılır, pozisyonun dışında olan futbolcuların müdahale yetkisi yoktur.
 7. Sahada iki futbolcu arasındaki gerginlikler, takım kaptanları tarafından futbolculara uzlaştırılarak sona erdirilir.
 8. Gerginlik devam ederken maç oynanmaz. Böyle bir durum sonrası rövanş (intikam) faulü olması durumunda, faulü yapan oyuncu ile takım hakkında da ceza yönetmeliğine göre yaptırım uygulanır.
 9. Uzayan tartışmalara olumlu yönde müdahale etmeyen kaptanlar, kusurlu bulunan oyuncularla aynı derecede sorumluluk taşırlar.
 10. El pozisyonlarında eline çarptığı iddia edilen futbolcunun, elle oynadığını ve bundan avantaj sağladığı görüşünde olması gerekir.  Penaltı kararı pozisyon içindeki oyuncuların hemfikir olması ile verilir. (1 penaltının ağır ve tartışmaya açık olduğu hallerde, hücum eden takım ceza sahası dışından serbest atış kullanabilir. )
 11. Üst fileye ve yan tele çarpıp doğrudan kaleye giren top gol olarak geçerlilik kazanmaz. Doğrudan kaleye giden toplar dışında, yan teller ve file oyuna dahildir.
 12. Kaleciye bilinçli olarak verilen geri pası, kaleci tarafından ele alınamaz. “Geri pas kuralı” geçerlidir.
 13. Serbest atış, faul halının koyu ya da açık yeşil bölümlerinden hangisinde yapıldıysa, o parçanın gerisinde başladığı çizgiden kullanılır. Baraj ise bir sonraki koyu ya da açık yeşil bölümün bitiş noktasında(iki parça sonrasında, barajla top arasında iki parça olacak şekilde), barajdaki oyuncuların ayağı çizgiye temas etmeyecek şekilde kurulur.
 14. Kornerlerde top kale çizgisine temas edecek şekilde konmadığı sürece, direk vuruşla atılan goller geçerli sayılmaz.
 15.  Rakip takımın kalecisi baraj kuracağını söyledikten sonra, serbest atışı kullanacak taraf topu oyuna sokamaz.  Kaleci baraj uyarısı verene kadar atış kullanılabilir.
 16. Gol pozisyonlarında fair play dışı, golü engellemeye yönelik kasıtlı ihlal yapılırsa, (gole giden adamı düşürmek, kaleye giden topu elle kesmek) ihlali yapan takımın kaptanı golü kabul edebilir. Gol kabul edilmez ise, hem sorumlu oyuncuya hem de takıma, gözlemci raporu ya da rakip takımın kaptanının şikayeti ile Disiplin Komisyonunun incelemesi ile ceza yönetmeliğine göre yaptırım uygulanır.
 17. Tel kenarında bütün oyuncular rakiplerinin ve kendi sağlıklarına dikkat etmek zorundadırlar.
 18. Takımların forma renkleri aynı olması durumunda, öncelikle forması farklı oyuncu oynatan takım yelek giyer. Eğer her iki takımın da formaları tam takımsa, maç başlamadan formanın kimin giyeceğine kendi aralarında karar verirler. Anlaşamazlarsa yazı tura ile karar verilir. İlk yarıdaki maçta yelek giymeyen takım, ikinci yarıdaki maçta yine formaların aynı olması durumunda yelek giyer.
 19. Saha içinde tüm oyuncuların birbirine saygı duyması, birbirlerini sakatlayacak hareketlerden kaçınmaları, uzlaşmacı bir tavır benimsemeleri beklenir. Aksi yönde davranışlar sergileyen oyunculara, disiplin yönetmeliğine göre yaptırım uygulanır.
 20. Oyunda sınırsız oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuncu değişikliği oyunun akışına zarar vermeyecek şekilde, oyun durduğunda yapılır.  Özellikle zaman geçirmeye yönelik istismar durumunda, disiplin yönetmeliğine göre yaptırım uygulanır.
 21. Oyuncu sağlığının korunması için saha kapısı açıkken oyun durur.
 22. Ciddi bir sakatlık durumunda oyuncu yerdeyken oyun oynanmaz. Oyuncu yerdeyse oyunun akışı hemen kesilmez, pozisyon bittikten sonra her iki takım da sakatlanan oyuncunun sağlığı ile ilgilenmek zorundadır.

DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ

AMAÇ
Bu disiplin kuralları AESPL’nde ceza uygulamak için değil, ceza gelebilecek konularda önleyici olması için yazılmıştır.

ORGANİZASYON TAKIM DİSİPLİN TALİMATI

 1. Takım kadrolarını verilen süre içinde ulaştırmayan takımlar, sürenin dolmasından 48 saat önce Lig Direktörü tarafından uyarılırlar. Buna rağmen listeler ulaştırılmazsa turnuvanın dışında kalırlar. Devre arasında transfer edilen futbolcular zamanında bildirilmezse, takım sene başındaki mevcut kadroyla devam eder. Başka takım tarafından bildirilen oyuncusunu da kaybeder.
 2. Kadro dışında oyuncu oynatan takım, o maçta 10-0 yenik sayılır. İhlalin birden fazla tekrarı halinde, ihlalin yapıldığı maçta 10-0 yenik sayılır ayrıca 3 puan silme cezası uygulanır.
 3. 6 futbolcudan az oyuncu ile sahaya çıkan takımlar 10-0 yenik sayılır. Ayrıca saha parasını öderler. 2. Tekrarda ihraç edilmek üzere Disiplin Komisyonuna sevk edilirler.
 4. Her devrenin üçüncü maçına kadar forma eksiklikleri yaptırım dışıdır. Üçüncü hafta itibariyle, forma eksiği olan takımlar gözlemci raporu ile forma uyarısı alır.
 5. Yönetmeliğe uygun olarak erteleme yapmadan maça çıkmayan takımlar, halı saha parasını işletmeye ödenmek üzere Disiplin Komisyonuna öderler. İki hafta içinde ödeme yapmayan takımlardan 3 puan silinir. Takımlar bu maçlarda 10-0 hükmen yenik sayılır. İkinci kez aynı ihlali yapan takım, 10-0 yenik sayıldığı gibi 3 puan silme cezasına çarptırılır. 3. İhlalde takım ligden ihraç edilir.
 6. Usulüne uygun erteleme yapılmayan maçları, takımlar kendi aralarında anlaşarak oynayamazlar. Disiplin yönetmeliğinin 5. maddesindeki cezalar geçerlidir.
 7.  Yönetmeliğe uygun olarak erteleme yapmadan maça çıkmayan takımlar, maça çıkamayacaklarını karşılaşmanın başlama saatine en az 3 saat kala rakibe bildirmedikleri taktirde, hükmen mağlubiyet cezasına ilaveten 3 puan kesme cezası ile cezalandırılırlar. Rakibin maça çıkılamayacağı haberini almasından, maça çıkamayan takım sorumludur. Yükümlülükleri sayfa duvarına yazmakla, ya da rakip dışında herhangi birine haber vermekle sonra ermez.
 8. AESBPL yönetmeliği 8. Maddeye istinaden, Disiplin Komisyonunun belirlediği erteleme saatinde maça çıkmayacağını bildiren takım, diğer cezalardan muaf olarak sadece 10-0 mağlup sayılır. İki takım da sahaya çıkamazsa her iki takım da puan alamaz.  Maça çıkacağını açıklayıp çıkmayan takım ise Disiplin Yönetmeliğinin  5. ve 7. Maddelerine göre ceza alırlar.

OYUNCU- SAHA İÇİ İHLALLER

 1. Oyun sırasında takım arkadaşına, rakibe, organizasyona, gözlemcilere, organizatörlere, işletmeciye, izleyenlere yönelik her tür küfür, hakaret, darp, darp girişimi, küçük düşürücü davranış, ırkçı, ayrımcı, cinsiyetçi her türlü tepki  gözlemcilerin ya da en az iki lig oyuncusunun ya da rakibin tespiti ile ihraç ile cezalandırılır. (Topa, direğe, kadere, şansa, bireysel  beceriksizliğe küfür serbesttir, yine de tercih edilmez.) Bu madde kapsamında 1’den fazla oyuncusu ceza alan takım ligden ihraç edilir. 
 2. Saha içi kurallara uymayan takımlar ve oyuncular Disiplin Komisyonu kararı ile ihtar alırlar. Saha içi kuralların bariz şekilde ihlal edilmesi ve gözlemci raporları doğrultusunda bu ihlallerin kasıtlı olarak yapılmış olmasının tespiti durumunda, ilgili oyuncuya hem ihtar hem de fiilin durumuna göre en az 2 maç ceza verilir.
 3. Hakkında aynı ya da benzer “oyun içi kurallar”I ihlal ettiğine dair rakip takım tarafından 3 kez şikayette bulunulan futbolcu ihtar ve 2 maçtan az olmamak kaydıyla ceza alır. Cezası sonrası aynı futbolcu hakkında 1 kez daha şikayet olması halinde 4 maçtan az olmamak kaydıyla ceza ve ihtar uygulanır. Sonrasında aynı futbolcu için yapılacak ilk şikayette, futbolcu bir daha ligde oynamamak şartıyla ihraç edilir.  
 4. Oyun içi kuralların 21. Maddesini suiistimal ettiği, 22. Maddeye aykırı hareket ettiği gözlemci raporu ile tespit edilen futbolcu Disiplin Komisyonu tarafından 1 maç ceza ve ihtar cezasına çarptırılabilir. (duruma uygun olarak her iki ceza da uygulanabilir) Gözlemci raporu olmadan aynı futbolcu hakkında,  3 defa rakip takımlar tarafından şikayet geldiyse, o oyuncu ihtar ve 1 maç ceza alır.
 5. 24. Maddeyi ihlal edip rövanş faulü yapan futbolcuya 4 maç, takımına ihtar gelir. Aynı takımın birden fazla oyuncusu aynı ihlali yaparsa, takım ihraç istemiyle Disiplin Komisyonuna gönderilir.
 6. 32. maddedeki ihlal, ihlalin yapıldığı dakika ve skor göz önüne alınarak Disiplin Komisyonu kararı ile 10-0 hükmen yenik sayılma cezası ile cezalandırılabilir. Eğer Disiplin Komisyonu ihlalin mevcut olduğu fakat maçın kaderine etki etmediği yönünde karar alırsa, ihlali yapan oyuncuya ihtar ya da en az 1 maç ceza verir.  Takım kaptanı sorumluluğunu yerine getirmediği için takımına da ihtar verilir.
 7. 35. ve 36. Maddeye uygun davranmayan takımlara ihtar verilir.
 8. Aynı futbolcu hakkında 3 farklı takımın şikayetçi olması durumunda oyuncuya 2 maç cezadan az olmamak üzere ceza ve ihtar verilir. 4 farklı takımın şikayetçi olması durumunda oyuncuya 5 maçtan az olmamak kaydıyla ceza verilir. Takımına ihtar verilir. 4. Kez aynı oyuncu hakkında şikayet gelmesi durumunda, oyuncu ihraç edilir. Takım da ihraç edilmek üzere Disiplin Komisyonuna gönderilir.
 9. Takımlarda olduğu gibi, oyuncular da içeriğine bakılmaksızın 3. İhtar sonrasında ihraç edilir.

 Bu AESBPL yönetmeliği ve Disiplin Yönetmeliği, 24 saat içinde AESBPL kurulunda oylandıktan sonra derhal yürürlüğe girer.

Copyright © 2015