sampiyon 2018Resin1r2r3
sampiyon 2018
Resin1
r2
r3
ESBPL Kuralları

Ankara ESBPL Ligi ve Kupası* için geçerli olan kurallar aşağıdaki gibidir.

Madde 1- amaç ve kapsam

Ankara ESBPL (Ankara Ekşi Sözlük Birinci Pazar Ligi), Ekşi Sözlük Dâhilinde, Ekşi Sözlük yazarlarınca, Ekşi sözlük yazarları için, herhangi bir maddi amaç ve destekten uzak; sadece ortak paydada eğlenceyi, birlik ve beraberliği amaçlayan; amatör bir futbol organizasyonudur ve bu organizasyon, lig usulü maçlar ve tek maçlı eliminasyon sistemli kupa maçlarını içerir.

madde 2- lige katılım ve kayıt

(A) Ankara ESBPL’ye katılım Sezon başlarında kurul tarafından onay alındıktan sonra gerçekleşir.

(B). Lige katılım onayını alan takım kesin suretle ligde mücadele etmek zorundadır. Sezon başladıktan sonra, ligden ayrılamaz. Ligden ayrılan takım sezon sonuna kadar oynayacağı maçların parasının yarısını organizasyon komitesine ödemek zorundadır.

madde 3- organizasyon ekibi ve toplantılar

(A) ESBPL organizasyon ekibi,  5 kişiden oluşur. Bu 5 kişi lig için düzenlenmesi gereken hususları düzenlemek, kaptanlar arası diyalog bütünlüğünü sağlamak, olası karışıklıkları gidermek, lig sahasını ayarlamak, kaptanlar toplantısı yer ve saatini belirleyerek toplantıyı yönetmek, lig için gereken harcamalar konusunda belirlenen paraları toplamak, maç sonuçlarını ve golleri kayıt altına alarak her maç günü sonunda ekşi sözlük’te ilgili lig sezonu başlığında veya esbpl web sitesinde ilan etmek ve bunlar gibi esbpl’nin işleyişiyle ilgili işleri yürütmek için bu görevdedir.

(B) Toplantılar, sezon öncesi tüm oyuncuların katılımıyla gerçekleşir. Herkes organizasyon hakkında öneri verme hakkına sahiptir. Toplantılara gelmeyen kişilerin sezon içi şikayetleri bir sonraki toplantı tarihine kadar bekletilir.

(C) toplantıda kararlar, yukarıda belirtilen usule göre toplanmış olan katılımcıların çoğunluğuyla alınır.

(D) ligin başlamadan önce yapılacak olan toplantıya tüm takımların kaptanları katılmak zorundadır. takım kaptanının katılamaması durumunda, kendisinin yerine takımı temsilen gönderdiği temsilcisi katılmak zorundadır. Bu toplantıda ligin fikstürü, son kurallar listesi gibi hususlar değerlendirilerek karara bağlanır.

(E) organizasyon ekibi, kaptanlarca seçilir. seçim için yeter oy; toplantıya katılmış olan kaptanların çoğunluğunun oyudur.

(F) toplantı gündemi gereği yapılacak olan oylamalar veya lig kurallarının, saha yerinin, lig topunun belirlenmesi gibi örnek durumlar; toplantıda elde olan somut fikirler üzerinde tartışılarak, toplantı katılım ve karar için çoğunluk şartları göz önünde bulundurularak kaptanlar veya temsilcileri tarafından karara bağlanır.

madde 4- takımlar

(A) ESBPL’ye katılmak isteyen takımlar, başvurularını organizasyon ekibine; ikinci maddede belirtilen süreye kadar, kaptanları ve oyuncuları belirlenmiş biçimde yapmak durumundadırlar.

(B) genel kadroda oyuncu veya yabancı oyuncu sınırlaması yoktur. bir takımın kadrosunda olan oyuncu, hiçbir şekilde başka bir takımın genel veya maç kadrosunda yer alamaz.

(C) takımlar lig kurallarına uymakla, takım kaptanları tüm oyuncularının bu kurallara uymasını sağlamakla mükelleftirler.

(D) her takım maçlarda; kendisinin diğer takımlardan ayırt edilmesini sağlayacak şekilde renklendirilmiş, tasarlanmış bir forma giymek zorundadır. bu formaların sırt kısmında, oyuncuların ekşi sözlük’te kullandıkları rumuzlar ve takım içinde belirlenmiş numaraları yazar.

(E) takım kadrolarında lisanslı amatör veya profesyonel oyuncu bulunamaz.

madde 5- kaptanlık

(A) her takımın bir kaptanı olması zorunludur. Kaptanlar, ligle ilgili başlıkları, haberleri takip etmek, bunları takım arkadaşlarına bildirmek, lig kurallarını ve ligin işleyişini takım arkadaşlarına anlatmak ve onların tüm kurallara uymasını sağlamakla yükümlüdür. Kaptan gerekli gördüğü takdirde kendine bir yardımcı seçer. Kaptan yardımcısı, kaptan görevini ve sorumluluklarını yerine getiremediği zaman, kaptan yerine geçer. Kaptan ve yardımcısı organizasyon ekibine bildirilir.

(B) organizasyon ekibi, herhangi bir durumda doğrudan kaptan ile muhatap olur. Aynı şekilde bir takım oyuncusunun organizasyon ekibinden isteği, kaptanı aracılığıyla iletilir.

(C) her kaptan, takımının oyuncularından dolayı organizasyon ekibine karşı sorumludur. Oyuncular kaptanın muhatabındadır. Kaptan, sahadaki takım arkadaşına hâkim olmak ve onu hareketlerinden dolayı uyarmakla yükümlüdür.

madde 6- lig ve kupa düzeni

(A) ligin hangi tarihlerde başlayıp hangi tarihlerde biteceğine, kupanın hangi aralıklarda oynanacağına, kupanın düzenine ve hangi aralıklarda oynanacağına lig başlamadan önceki son toplantıda oy çoğunluğu ile karar verilir.

(B) lig, çift devreli olup, iki devrenin sonunda, ligi birinci sırada bitiren takım şampiyon olur.

(C) Ankara Esbpl Kupası, lig bittikten hemen sonra tek maçlı eliminasyon sistemine göre oynanır. Ön eleme grubuna ligi son 4 sırada bitirmiş takımlar katılır. Ön eleme maçlarından sonra çeyrek final ve yarı final maçları da aynı düzende oynanır.

(D) ligde galibiyete 3, beraberliğe 1 puan verilir. İkili averaj sistemi uygulanır. kupada elemeli maçlarda, maç süresinin tamamı sona erdiğinde takımlar berabere kalmışlarsa, seri penaltı atışlarına geçilir. her takım sırayla beşer penaltı atışı yapar. bu penaltı atışlarında eşitlik bozulmadığı takdirde, eşitlik bozulana kadar birer penaltı atışları ile devam edilir.

(E) lig sahası, lig öncesi kaptanlarca belirlenir. saha, organizasyon ekibince ayarlanır. saha ücreti toptan değil, maç başına ödenir. 1 saatlik maç ücreti, o maçı yapan iki takım kaptanınca takım arkadaşlarından toplanarak “saha” yönetimine verilir. Maç ücreti takım başı 45 Tl’dir. Ayrıca her oyuncuya, maç başı birer adet ücretsiz su verilir.

madde 7- oyuncular ve maç kadroları

(A) maçlar, 7 kişilik takımlar ile oynanır.

(B) hiçbir takım, bir başka takım oyuncusunu bir maçlığına veya takımların karşılıklı anlaşması dışında transfer edilmeksizin, oynatamaz.

(C) Hiçbir takım kadrosunda profesyonel bir futbolcu bulunduramaz. eğer bir takım maça profesyonel bir oyuncu ile çıkarsa, o maç hükmen yenik sayılır ve ayrıca 3 puanı silinir.

madde 8- maç düzeni

(A) maçlar birer saat üzerinden oynanır, fikstürün tamamı, saatler de dahil olmak üzere lig öncesi yapılacak son toplantıda belirlenir ve organizasyon ekibince yeni sezon başlamadan önce tüm kaptanlara bildirilir.

(B) maç saatlerindeki değişiklik ilgili lig sezonu başlığında veya lig web sitesinde (http://ankaraesbpl.wordpress.com) organizasyon ekibince beyan edilir, takımlara haber verilir.

(C) maç sonuçları organizasyon ekibince veya maç anında hazır bulunan lig katılımcıları tarafından, “skor”, “gol sahipleri” şeklinde tutulur. sonuçlar, gol krallığı ve puan durumu; her maç günü akşamında ilgili lig sezonu başlığında veya lig web sitesinde organizasyon ekibince ilan edilir.

(D) maç esnasında sahada veya dışarıda kesinlikle bir hakem veya hakem gibi davranan bir kişi görev alamaz, maça dışarıdan müdahale edilmesi de kesinlikle yasaktır. ancak sadece kupa maçlarında, maç eğer penaltılara kalmışsa, penaltılarda kalecinin düzenini sağlamak için organizasyon ekibinden birisi penaltı hakemliği yapar.

(E) maç içinde kart uygulamalarını, madde 15’teki esaslar çerçevesinde, takım kaptanları kendi aralarında düzenler. Serbest vuruşlarda top ile en yakın rakip takım oyuncusu arasındaki mesafe en az 5 adım olmak zorundadır. Maçlarda aut atışlarında oyun ceza sahası içinde yerden başlatılır. Futbol kurallarındaki geri pas uygulaması aynı haliyle geçerlidir.

madde 9- maça geç kalma

(1) her takım maça vaktinde gelmek zorundadır.

(2) maça en fazla 15 dakika geç kalınabilir. maçın başlamasından itibaren 15 dakika geçmiş olmasına rağmen 4 veya daha az kişiyle sahada bulunan veya 15 dakikadan daha geç bir zamanda sahaya gelen takım, hükmen yenik sayılır. Gerekli takviyeler ile o saat boyunca dostluk maçı yapılır.

madde 10- maça gelmeme

(A) takımlar maç yapılmasına yetecek kadar oyuncusu ile birlikte her maça gelmek zorundadır.

(B) kural olarak, sebep bildirmeksizin maçına gelmeyen bir takımdan maç ücretinin tamamı (90 tl) alınır ve o takım 10-0 hükmen mağlup sayılır.

(C) bir takım, eğer maça gelememe ihtimali maçtan önce ortaya çıkmışsa; öncelikle takım kaptanı bu durumu en geç maçın olduğu haftanın “cuma” günü saat 22.30’a kadar organizasyon ekibine bildirmelidir. Maça gelemeyişi mücbir bir sebebe veya çok haklı ve çok önemli bir nedene dayanmayan takım (bu nedenin önem değerlendirmesi organizasyon ekibince yapılır), bu saate kadar durumu organizasyon ekibine bildirmiş olsa da, maça gelmeyişinden dolayı o maçta hükmen yenik sayılır ve maç ücretinin tamamını ödemek zorunda kalır.

(D) haber verip de gelememe durumlarında; bir takım en fazla bir kez maça gelmeyebilir. bir maçtan daha fazla maça gelmeyen takıma madde 2’deki yaptırım uygulanır.

(E) cuma akşamı 22.30’den sonra verilen haberler, verilmemiş sayılır.

madde 11- maçın ertelenmesi

(A) esbpl’de kural olarak maç ertelenmez. ancak aşağıda belirtilen kimi hallerde organizasyon ekibi tarafından maçın ertelenmesine izin verilebilir.

(B) bir takım bir maçla ilgili erteleme talebini en geç ilgili haftanın “Cuma” günü saat 22.30’a kadar organizasyon ekibine bildirilmelidir. organizasyon ekibi durumu değerlendirir; çok önemli, çok haklı bir gerekçe olmadığı sürece, talep kabul edilmez. bu durumda eğer takım maça çıkmaz ise, “maça gelmeme” hükümleri uygulanır.

(C) çok önemli (hayati vb.) ve çok haklı bir sebep söz konusu ise, talep rakip takım kaptanına iletilir. iki takım kaptanı en kısa süre içerisinde, aynı hafta içinde oynanmak üzere maç zamanını tayin edip, organizasyon ekibine bildirmek zorundadır. aynı hafta içerisinde oynanamaması durumunda, en fazla bir hafta daha maçın yapılması için süre tanınır; o hafta da oynanamadığı taktirde erteleme talebinde bulunan takım hükmen mağlup olmuş sayılır.

(D) mücbir (zorlu hava koşulları, bayram, resmi tatil, seferberlik, doğal afet vb.) sebepler dışında, o haftaki “tüm” maçların ertelenmesi söz konusu değildir.

(E) erteleme talep eden takım, o hafta oynayacağı takım ile ertelenmiş olan maçın oynanacağı gün konusunda anlaşmalı, gereken kolaylığı sağlamakla yükümlüdür. ertelenen maç, devam eden hafta içerisinde, lig akışını da etkilemeyecek biçimde oynanmalı, maçın yer ve saati erteleme talebi ile birlikte organizasyona bildirilmelidir.

(F). Maçlar Pazar günler saat 16.00’dan sonra Bahçelievler Halı saha’da oynanır. Yalnızca Locomotive Anatolia takımının özel durumundan dolayı o hafta, bu takımla oynayacaklar Çarşamba gecesi maçlarını oynarlar.

madde 12- transfer

(1) takımlar arası transfer dönemi, ligdeki takımların ilk devre maçlarını tamamlamış oldukları pazar gününün peşinden gelen cuma günü saat 21.00’da sona erer.

(2) her oyuncu, sezon içerisinde sadece bir kez transfer olabilir. transfer işlemi, en yakın cuma günü 21.00’a kadar organizasyon ekibine bildirilmelidir. transfer olan oyuncuya dair işbu bildirme işlemi, her iki takım kaptanınca organizasyon ekibine ulaştırılmalıdır.

madde 13- yedek oyuncu

(1) her takım genel kadrosunda ve maç kadrosunda yedek oyuncu bulundurabilir.

(2) maç içinde oyuncu değişikliği 3 ile sınırlıdır. Çıkan oyuncu tekrar girebilecek fakat bu da ayrıca değişiklik sayılacak.

madde 14- maç anında eksik kalma

maç esnasında oyuncusu sakatlanan veya oyundan çıkmak zorunda kalan takım, yedek oyuncusu varsa, oynatır; yoksa, maça kalan kadrosu ile devam eder.

madde 15- maç esnasında ihtar ve ihraç

(A) Maç sırasında hakem bulunmayacağından kart kararları kaptanlar tarafından verilir.

(B) Ortak verilen kararlara uymayıp tartışma çıkaran, küfür veya hakaret eden oyunculara uyarı cezası verilir. İki defa uyarı cezası alan iki maç oynamama cezasına çarptırılır. Ayrıca bir oyuncu başka bir takımın oyuncusuna fiziki saldırıda bulunuyorsa bu oyuncu ligden ihraç edilir.

(C) Bir oyuncu başka bir oyuncunun sağlığını tehdit edecek bir müdahalede bulunamaz. Bulunan oyuncu ilk hareketinde uyarılır. Eğer bu tarz eylemlerde bulunduğu görülürse organizasyon komitesi ve takım kaptanı kararıyla ligden ihraç edilir.

madde 16- hükmen mağlubiyet

(A) hükmen mağlubiyet durumları kurallar listesinin çeşitli maddelerinde belirtilmiştir.

(B) hükmen mağlup olan takım, 10-0 mağlup olmuş sayılır.

madde 17- olağandışı durumlar – kurallar listesinin yorumu

olağandışı ve kurallar arasında da belirtilmemiş hallerde, gerekli düzenlemeler ve bu kurallar listesi içerisinde belirtilen hususların yorumu, adalet, hakkaniyet ve iyi niyet ilkelerince, herkesin menfaati göz önünde bulundurularak organizasyon ekibi tarafından yapılır.

madde 18- hüküm

(A) kurallar listesi kaptanlar toplantısında alınan kararlar çerçevesinde, organizasyon ekibince düzenlenir.

(B) iş bu kurallar listesi esbpl 2009 – 2010 sezonu başından itibaren geçerlidir.

(C) lig katılımcıları bu kurallar listesini kabul etmiş sayılırlar.

Copyright © 2015